Galvenā izvēlne

  Kā pieteikt pakalpojumu

  Ceļš uz lidostu un no tās

  Izlidošana un ielidošana

  Ceļojuma beigās

  Elektriskie palīglīdzekļi

  Pakalpojumu kvalitāte

  Novērtē mūsu pakalpojumu!

weather info
Rīga +1.5 °C
Rīga
A A A
 • A
 • A
 • A
Viegli lasīt

Uzmanību! No 12.janvāra, ja esi vakcinēts vai pārslimojis Covid-19, ieceļojot Latvijā no Apvienotās Karalistes, Dānijas, Norvēģijas, Zviedrijas, Beļģijas, Īrijas, Vācijas vai Krievijas, Tev vairs nav nepieciešams negatīvs tests! Uzzini vairāk šeit

Aviotransporta pasažieru tiesības

Drukāt

 

Aviopasažieriem ir noteiktas tiesības attiecībā uz bagāžas bojājumiem, reisa ilgstošu kavēšanos un atcelšanu, iekāpšanas atteikumu, ceļošanu kopā ar pasažieriem ar pārvietošanās grūtībām vai citiem sarežģījumiem. Šīs tiesības attiecas uz regulārajiem reisiem, čarterreisiem (gan vietējiem, gan starptautiskajiem) un arī uz zemo cenu aviokompānijām.

 


Ko darīt, ja tiek atcelts avioreiss?

Tev ir tiesības:

 • izvēlēties citu maršrutu, lai nokļūtu galamērķī, vai arī saņemt atpakaļ naudu par biļetēm (un lidojumu atpakaļ uz sākotnējo izlidošanas vietu);
 • saņemt bezmaksas ēdienu un atspirdzinājumus samērīgi gaidīšanas laikam, veikt divus telefona zvanus, nosūtīt divas faksa ziņas vai elektroniskās vēstules;
 • saņemt bezmaksas izmitināšanu un transportu uz viesnīcu, ja reisu iespējams nodrošināt tikai nākamajā dienā.

Kādas ir tiesības, ja reiss ilgstoši kavējas?

 • Ja reiss kavējas ilgāk par divām stundām, aviopārvadātājam jāpiedāvā bezmaksas ēdiens un atspirdzinājumi samērīgi gaidīšanas laikam, kā arī iespēja veikt divus telefona zvanus, nosūtīt divas faksa ziņas vai elektroniskās vēstules.
 • Ja reiss kavējas par piecām vai vairāk stundām, tev ir tiesības atteikties no lidojuma un pieprasīt atmaksāt naudu. Ja reisu iespējams nodrošināt tikai nākamajā dienā, aviopārvadātājam jāpiedāvā bezmaksas izmitināšana un transports uz viesnīcu.

Ko darīt, ja tiek atteikta iekāpšana lidmašīnā?

 • Ja aviokompānija ir apstiprinājusi vairāk rezervāciju, nekā ir sēdvietu lidmašīnā, tās pārstāvim vispirms jāaicina pieteikties brīvprātīgi tos, kuri vēlas atteikties no savas vietas. Ja brīvprātīgo skaits nav pietiekams, aviokompānija ir tiesīga atteikt iekāpšanu jebkuram pasažierim.
 • Ja esi starp tiem, kuriem atteikta iekāpšana, tev ir tādas pašas tiesības kā tad, ja ir atcelts vai kavējas avioreiss (sk. iepriekš), kā arī tev pienākas kompensācija, kuras pajoms atkarīgs no lidojuma attāluma.

Ko darīt, ja bagāžas piegāde aizkavējas, bagāža ir sabojāta vai pazaudēta?

 • Pēc iespējas ātrāk par to rakstveidā jāziņo aviokompānijai. Ieteicams sūdzību iesniegt jau lidostā. Par bagāžas bojājumiem aviokompānijai jāiesniedz sūdzība septiņu dienu laikā.
 • Bagāžas aizkavēšanās, sabojāšanas vai pazaudēšanas gadījumā tev ir tiesības saņemt kompensāciju.
 • Bagāžas aizkavēšanās gadījumā sūdzība pārvadātājam jāiesniedz ne vēlāk kā 21 dienu pēc datuma, kurā bagāža ir nonākusi pasažiera rīcībā.

Vai var pieprasīt kompensāciju, ja reiss ir atcelts?

Ja ir atcelts reiss, pienākas kompensācija, kuras apjoms atkarīgs no lidojuma attāluma. Taču, ja reisa atcelšanas iemesls ir ārkārtas apstākļi, kas ir ārpus aviokompānijas kontroles, piemēram, slikti laikapstākļi, kompensāciju neizmaksā. Tāpat kompensāciju neizmaksā, ja aviokompānija ir informējusi par reisa atcelšanu vai reisa laika maiņu 14 dienas iepriekš.


Vai aviokompānijai ir jāizskaidro pasažiera tiesības?

Ja reiss tiek atcelts, kavējas vairāk par divām stundām vai tiek atteikta iekāpšana, gaisa pārvadātāja pienākums ir izsniegt rakstveida paziņojumu, kurā izklāstīti noteikumi par kompensāciju un sniedzamo atbalstu, kā arī kontaktinformācija iestādei, kurā vērsties savu tiesību aizsardzībai.


Vai savas tiesības var izmantot, lidojot ārpus ES?

 • Savas pasažiera tiesības var izmantot attiecībā uz visiem lidojumiem no lidostām ES, kā arī lidojumiem, kuri tiek veikti no lidostām ārpus ES uz lidostām kādas dalībvalsts teritorijā, ja lidojumu nodrošina ES aviosabiedrība.
 • Eiropas Savienībā ir izveidots to aviosabiedrību saraksts, kurām aizliegts darboties ES un izmantot ES lidostas.

Kas jāzina, ja ceļo kopā ar pasažieri ar pārvietošanās grūtībām?

Aviopārvadātājiem jānosaka prioritāte cilvēku ar īpašām vajadzībām pārvadāšanai. Jums pienākas palīdzība no personāla puses visās ES lidostās. Uzziniet vairāk!


Kur vērsties?

 • Ar sūdzībām vai pretenzijām vari vērsties aviosabiedrībā vai pie ceļojuma organizētāja.
 • Ja aviokompānija nepilda savas saistības, Latvijā vari vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, aizpildot veidlapu. 
 • Pasažieru sūdzības par aviokompāniju saistību nepildīšanu izskata tās valsts atbildīgā iestāde, kurā reiss ir ticis atcelts, ilgi kavējies vai pasažieriem atteikta iekāpšana.

Šīs tiesības ir spēkā tikai tādā gadījumā, ja rezervācija ir apstiprināta un tu esi ieradies uz reģistrāciju laikus (kā norādīts biļetē vai ne mazāk kā 45 minūtes pirms norādītā izlidošanas laika).

Uzzini vairāk par aviopasažieru tiesībām Eiropas Savienībā!

Šis materiāls sniedz īsu pārskatu par aviopasažiera tiesībām. Plašāka informācija pieejama Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, zvanot uz tālr. +371 65452554, un Eiropas Patērētāju informēšanas centrā.  

Atpakaļ