Sarunas par kopuzņēmuma nodibināšanu Jaunās Starptautiskās lidostas „Rīga” celtniecībai turpinās ar konsorciju TAV/Skonto būve

09/04/2009

VAS „Starptautiskā lidosta „Rīga”” ir pieņēmusi lēmumu turpināt sarunas ar TAV Airport/SIA „Skonto būve” par kopuzņēmuma izveidošanu Jaunās starptautiskās lidostas „Rīga” attīstībai.

 VAS „Starptautiskā lidosta „Rīga”” pieņemtais lēmums paredz turpināt sarunas ar „TAV Airport”/ SIA „Skonto būve” konsorciju par līguma noteikumiem un savstarpējās sadarbības modeļa pamatprincipiem, stingri ievērojot pašas lidostas un valsts interešu aizsardzību, kā arī nodrošinātu nepieciešamā finansējuma piesaisti projekta realizācijai bez valsts un starptautiskās lidostas „Rīga” garantijām. 

„TAV Airports Holding” prezidents Sani Seners (Sani Sener) apliecināja gatavību sākt jaunās lidostas termināļa būvniecību līdz 2010. gada vidum un ekspluatācijā pirmo kārtu nodot 2012. gada jūnijā. 

VAS „Starptautiskā lidosta „Rīga”” valdes priekšsēdētājs Krišjānis Peters uzsver: „Privātais partneris, kurš gatavs ieguldīt vairākus simtus miljonus eiro bez valsts garantijām un nodrošinājuma – tas ir apbrīnas vērts sasniegums. Mēs turpināsim sarunas ar „TAV Airport Holdings”/SIA „Skonto būve” par sadarbības noteikumiem. Es stingi pastāvu un nodrošināšu valsts interešu ievērošanu.” 

Jaunās starptautiskās lidostas „Rīga” celtniecība un partnera investīcijas sasniegs aptuveni 200 – 250 miljonus eiro. „Taču daudz būtiskāka ir šī projekta netiešā ietekme uz Latvijas tautsaimniecību, radot jaunas darbavietas un labvēlīgus apstākļus apkārtesošās industrijas attīstībā - viesnīcu, tūrisma, transporta industrijai un citu pakalpojumu sniedzēju nozarēm.” uzsver Krišjānis Peters. 

Iepazīstoties ar iesniegtajiem piedāvājumiem, kā arī veicot pārrunas ar visiem konkursa dalībniekiem, VAS „Starptautiskā lidosta „Rīga”” konstatēja, ka pretendenta „TAV Airport”/SIA „Skonto būve” konsorcija piedāvājums ir detalizētāks un sniedz precīzu un skaidru piedāvājumu Jaunās starptautiskās lidostas „Rīga” aviācijas un ne - aviācijas biznesa attīstībai. 

„TAV Airport/SIA Skonto būve” redz Jauno starptautisko lidostu „Rīga” kā Ziemeļeiropas vadošu tranzīta lidostu un piedāvā nodrošināt tās attīstību, projektēšanu, būvniecību, apsaimniekošanu un uzturēšanu. 

„TAV Airports Holding” prezidents Sani Seners (Sani Sener) preses konferencē teica: „Mums šis projekts ir svarīgākais visā reģionā. „TAV Airports Holdings” ir veiksmīga pieredze vairāk nekā 10 lidostās visā pasaulē, pateicoties vienotai vadībai, unikālai pārvaldes struktūrai, veiksmīgai sadarbībai ar vadošajām pasaules finanšu institūcijām. Mums ir sadarbība ar 300 lidsabiedrībām, kuras mēs atvedīsim uz Rīgu, padarot to par Eiropas un Āzijas satikšanās vietu – tranzīta centru, galveno galamērķi Baltijas reģionā.” 

LR satiksmes ministrs Ainārs Šlesers: „Šis nav krīzes, bet iespēju laiks. Privātais partneris attīstīs jauno starptautisko lidostu „Rīga”, kļūstot tai par veselu lidostas pilsētu. Šis projekts nozīmē jaunu lidsabiedrību ienākšanu, attīstot lidojumus uz Āziju – Ķīnu, Japānu, Taizemi un Indiju. Mēs šo projektu realizēsim bez valsts garantijām un valsts finansiālas līdzdalības. Mūsu ieguldījums ir unikālā vieta. Vienlaikus ar jaunās starptautiskās lidostas „Rīga” pabeigšanu, mēs pabeigsim dzelzceļa un auto pievedceļu izbūvi, kas ļaus sasniegt Rīgas centru 10 minūtēs.” 

„Goldman Sachs” pārstāvis Halils Emesens (Halil Emesen) apliecināja savu līdzdalību jaunās starptautiskās lidostas „Rīga” attīstībā: „Mēs esam apņēmušies strādāt šajos tirgus apstākļos, piedaloties šajā projektā.” 

SIA „Skonto būve” valdes priekšsēdētājs Guntis Rāvis: „Šādi projekti var glābt Latvijas tautsaimniecību. Apvienojot spēkus – finanses, pieredzi un darbaspēku – mēs varam darīt Latviju slavenu un bagātu. Šis projekts nozīmē darbu strādniekiem un nodokļus Latvijas valstij.” 

Šī konkursa mērķis bija izvēlēties partneri – vai konsorciju, ar kuru VAS „Starptautiskā lidosta „Rīga”” veidos kopuzņēmumu saskaņā ar publiskās privātās partnerības principiem. 

Galvenais atlases noteikums ir spēja piedāvāt visizdevīgākos līguma noteikumus Jaunās starptautiskās lidostas „Rīga” attīstības projekta ātrai un efektīvai ieviešanai. 

Konkurss notika divās kārtās: pirmā kārta paredzēja pretendentu kvalifikācijas pieteikumu iesniegšanu, kas nozīmēja novērtēt iespējamo dalībnieku pieredzi un gatavību konkursa otrajai kārtai: partnera atlasi kopuzņēmuma nodibināšanai VAS „Starptautiskā lidosta „Rīga”” infrastruktūras attīstībai.