Starptautiskajā lidostā „Rīga” pilnībā ieviesta svītru koda iekāpšanas karšu sistēma

14/04/2009

Saskaņā ar Starptautiskās Gaisa Transporta Asociācijas (IATA) rezolūciju un „Simplifying the Business” (”Vienkāršojot biznesu”) projekta stratēģiju, starptautiskajā lidostā „Rīga” ir ieviesta svītru koda iekāpšanas karšu sistēma (BCBP).

Saskaņā ar abiem dokumentiem pārejas posms ir sadalīts divos etapos:

  1. līdz 2008.gada beigām visām aviokompānijām ir jābūt iespējai nodrošināt divu dimensiju (2D) svītru kodu drukāšanu uz iekāpšanas kartēm, pilnībā atsakoties no magnētiskās strīpas iekāpšanas kartes aizmugurē,
  2. līdz 2010. gada beigām jāpielāgo tehniskais nodrošinājums un lidostām jābūt pilnībā gatavām apkalpot šāda tipa biļetes.

„2D biļešu apkalpošana sniedz priekšrocības gan pasažieriem, gan aviokompānijām, gan lidostām.Lai pasažieri izvairītos no rindām reģistrācijas procesā, liela daļa aviokompāniju piedāvā interneta reģistrāciju un iekāpšanas kartes izdrukāšanu mājās. Vairākas pasaules lidsabiedrības pasažieriem piedāvā reģistrēties lidojumam, izmantojot mobilos telefonus, kas arī tiek nodrošināts, izmantojot 2D kodu tehnoloģiju. Aviokompānijām tā irsimtprocentīga iekāpšanas karšu izejmateriālu ekonomija, 40 procentu ekonomija uz drukāšanas iekārtām un zemākas pasažieru reģistrācijas izmaksas. Savukārt lidostām samazinās nepieciešamība pēc reģistrācijas galdiem, ir ātrāka apkalpošana pie drošības kontroles un izlidošanas sektoriem, kā arī svītru kodu lasītāji un ar tiem saistītās iekārtas ir lētākas gan iegādē, gan apkopē.” Norāda starptautiskās lidostas „Rīga” IT departamenta direktors Raimonds Arājs.

Lai pilnībā nodrošinātu 2D biļešu apkalpošanu, lidostām ir jāizpilda trīs nosacījumi - iespēja šādas biļetes drukāt, iespēja nolasīt kodu no biļetes pie drošības kontroles, un iespēja nolasīt svītru kodu pie iekāpšanas lidmašīnā. Šobrīd starptautiskajā lidostā „Rīga” ir uzstādīti firmas „IER” 2D svītru kodu nolasītāji pie izlidošanas sektoriem un speciāli termoprinteri reģistrācijas galdos kvalitatīvai iekāpšanas karšu drukāšanai. Sadarbībā ar firmu SIA „Timesaving ID&IT solutions” tiek izstrādāta arī speciāla programmatūra, lai biļešu pārbaudīšanai ar 2D kodu skeneriem tiktu aprīkoti drošības kontroles punkti.